Loader

Bemutatkozás - OktOpusz Projekt 2021-2023

Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis

Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása és működtetése a határon túli magyar oktatás fejlődése érdekében.

Az ERASMUS+ programban (2021-1-HU01-KA220-SCH-000034382) támogatást nyertünk a projekt megvalósítására.

A projektben együttműködő szervezetek:

  • Innovatív Pedagógiai Műhely
  • Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége
  • Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete

A projekt kezdő időpontja: 2021. november 1.
A projekt befejezése: 2023. október 31.
Olvasson tovább Regisztráció

Pedagógustovábbképzés zajlott Pécsen

2024. július 12.

2024. július 3-6. között Pécsett valósult meg az Erasmus+ projekt keretében a projektbe1 most csatlakozott 26 szlovákiai pedagógus első képzése a Magyar Tudományos Akadémia székházában. A Magyarországon akkreditált pedagógustovábbképzés (Pedagógus továbbképzések, szakmai műhelyek tervezése, szervezése, vezetése) háromnapos jelenléti képzését egy online találkozó előzte meg, ahol a résztvevők tájékoztatást kaptak a háromnapos képzés szakmai és egyéb tudnivalóiról.

A képzéshez, innovatív módon, és a környezettudatosságot figyelembe véve, a Padlet felületen folyamatosan elérhető szakmai anyagok és a képzéshez kapcsolódó egyéb tartalmak találhatók. Ezekkel a résztvevők így már a képzés előtt megismerkedhettek.

A képzés során, a képzést elvégzett résztvevők

  • - elsajátították a pedagógus-továbbképzések (szakmai szolgáltatások) céljainak tanulási eredményekben történő megfogalmazási lehetőségeit,
  • - megismerték az élményalapú tanulás szemléletét, módszertanát,
  • - alkalmazni tudják a saját élményű tanuláson alapuló, műhely szemléletű továbbképzés módszereit, építve a horizontális tanulás elmeire, valamint a megoldásfókuszú megközelítésre.

A háromnapos kurzus végére saját, illetve kiválasztott sajátos pedagógiai-szakmai területükre vonatkozóan a résztvevők összeállították egy továbbképzés vagy szakmai műhely tematikáját, meghatározva a célcsoportot, a célt, elvárt eredményeket, módszereket, marketing elemeket. Ezeket a képzés végén prezentációval kísérve mutatták be egymásnak.

„A gyakorlati tudást jó hangulatban lehet megszerezni a legkönnyebben.” A továbbképzés ún. kilépőkártyáján megfogalmazott mondat jó összefoglalója a képzés további résztvevőjétől kapott visszajelzéseknek, ahol kiemelték a szakmai program feszes ívét és tartalmasságát, a szakmailag felkészült trénereket, a jó hangulatú, játékos-mozgásos feladatokkal tűzdelt képzési napok hasznosságát.

A csoport képzése a Zsolnay Fényfesztivál idején zajlott, így a várost a fénybe öltözött épületek és utcák során járhatták be esténként a pedagógusok, illetve egy tematikus városismertető „kisvonatozás” is belefért a szoros programba.

A képzés - ami az Erasmus+ Oktopusz II. projekt keretében valósult meg – elindította a most programba kerülő szlovákiai magyar pedagógusok személyes és szakmai összekapcsolódását, amely a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetség támogatásával a projekt végére újabb szakértőkkel gazdagítja a szlovákiai magyar pedagógusközösséget.

A program az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg.

Kik vagyunk és mit csinálunk

Projekt bemutatása

Konzorcium

INNOVATÍV PEDAGÓGIAI MŰHELY

Az IPMűhely-t azzal a céllal hoztuk létre, hogy lehetőséget teremtsünk a szakmai eszmecserékre, műhelymunkákra, továbbképzésekre határon innen és túl élő pedagógusok számára. Hiszünk abban, hogy egymástól tudunk a legtöbbet tanulni. Ezért nálunk nem előadásokat hallhatsz, hanem részese lehetsz a tudásmegosztásnak, saját élményű tanulásnak, jó hangulatú eszmecseréknek.

Románia Magyar Pedagógusok Szövetsége

Szövetségünk 1991-ben alakult, tevékenységét tekintve a magyar nyelven történő tanítást, minőségi oktatást és nevelést hivatott szolgálni a romániai közoktatás minden szintjén. Elkötelezett szándékunk a romániai tanügyi rendszer demokratizálási folyamatában való aktív részvétel, valamint a magyar tannyelvű oktatásban érintettek érdekeinek, álláspontjainak képviselete

Megyei szervezetekkel és négy területi oktatás-módszertani kö zponttal - a csíkszeredai Székelyföldi, a szovátai Teleki, a kolozsvári Gál Kelemen és a nagyváradi Partiumi - fogjuk össze a romániai magyar tannyelvű oktatási intézményhálózatot, amely a romániai magyar tannyelvű oktatás minőségi fejlesztését, pedagógusainak széles körű, igényes és korszerű továbbképzését hivatott megvalósítani.


Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete

Az Észak-bácskai Magar Pedagógusok Egyesülete 1995-ben alakult, így 2015-ben ünnepli 20 éves fennállását.

Tevékenységünk fő célja összefogni a magyarul tanító pedagógusokat, megfelelő szakmai továbbképzést biztosítani számukra, valamint táborok, szaktáborok, szakkirándulások, versenyek szervezését végezzük tanárok és tanulók számára, nem csak az Észak-bácskai térségben, hanem Vajdaság minden magyar iskoláját bekapcsolva a megmozdulásokba. Szervezetünk közel 1000 pedagógust tart nyilván, akik részt vesznek az Egyesület munkájában, illetve általa szervezett rendezvényeken. Egyesületünk a tavalyi évtől ingatlan tulajdonosa, így lehetőség van arra, hogy újabb tevékenységekkel bővítse munkáját: szakmai könyvtár kialakítását tervezzük és újabb szakcsoportok alakítását, valamint a nyugdíjas pedagógusok bevonását a munkánkba.

Fontosnak tartjuk Vajdaság szintjén kialakítani és fenntartani a magyar nyelven oktató pedagógusok közösségét, óvodapedagógusok, általános- és középiskolai tanárok körében. Kapcsolatot tartunk a magyar és a magyar nyelven is oktató közoktatási intézményekkel, ápolni és fejleszteni a korszerű oktatás elméleti és gyakorlati módszereit.

A szakértői adatbázis célja, hogy hozzájáruljon a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatás fennmaradásához és fejlesztéséhez. Az adatbázisban szereplő szakértők képesek és készek a nevelési-oktatási intézmények és az azokban dolgozó pedagógusok, egyéb szakemberek számára segítséget nyújtani céljaik megvalósításához továbbképzésekkel, szaktanácsadással, fejlesztések, innovációk támogatásával és menedzselésével.

Mivel az adatbázis nyitott, így a megfelelő feltételek megléte esetén lehetőség van szakértőként is csatlakozni, bekerülni az adatbázisba.

Az adatbázis minősített, a benne szereplő szakemberek rendelkeznek a pedagógus továbbképzésekhez, szakmai fejlesztésekhez szükséges ismeretekkel, kompetenciákkal.

A romániai és a szerbiai közoktatás szerkezete

Országsajátosságok

Az Oktatásszakértői Adatbázis bemutatása

Aktuális híreink
Hírek

Szlovákiai magyar pedagógusok Pécsen

Az „OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése” című ERASMUS+ projekt részeként 2024 januárjától a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége partnerszervezetként csatlakozott. A projekt célja egy szakmai közösség kialakítása, amely támogatja a határon túli magyar pedagógusok szakértői felkészítését és együttműködését. A képzést Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba tartotta, akiket Besnyi Izabella segített a projekt vezetőinek munkájában. A riportban megszólal Kardos Kornélia, a szádalmási alapiskola pedagógusa, valamint Ádám Lilla, a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium tanára, akik részt vettek a képzésen. Az is kiderül, hogy honnan érkeztek a pedagógusok Pécsre, ezt Majer Anna, az SZMPSZ pályázati koordinátora mondja el. A képzés tapasztalatairól és résztvevőinek élményeiről Tamás Ákos készített összeállítást.

Hírek

Oktopusz II.

Oktopusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése
2023-1-HU01-KA220-SCH-000152750


Folytatódik  Erasmus+ projektünk, melynek célja egy együttműködő  szakmai közösség működtetése, a határon túli magyar pedagógusok szakértői felkészítése, támogatása révén.
A korábbi konzorciumhoz - Innovatív Pedagógiai Műhely, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete -  új partnerként csatlakozik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete így  a közös munka során lehetőség nyílik a határon túli magyar pedagógus szervezetek közötti szakmai együttműködés kiteljesítésére is.


A projekt célja egy olyan Kárpát-medencei szakmai közösség létrehozása és fejlesztése, mely támogatást képes nyújtani a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatás fennmaradásához és fejlesztéséhez.


Az OktOpusz II. projektben folytatjuk a 2021-ben megkezdett fejlesztéseket, de új elemekkel is bővül a projekt.
A projekt kezdő időpontja: 2023. december 31.
A projekt befejezése: 2026. december 30.


OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése (2023-1-HU01-KA220-SCH-000152750)

Folytatódik sikeres Erasmus+ projektünk, melynek célja egy együttműködő  szakmai közösség működtetése, a határon túli magyar pedagógusok szakértői felkészítése, támogatása révén.
A korábbi konzorciumhoz - Innovatív Pedagógiai Műhely, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete -  új partnerként csatlakozik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete így  a közös munka során lehetőség nyílik a határon túli magyar pedagógus szervezetek közötti szakmai együttműködés kiteljesítésére is.


A projekt célja egy olyan Kárpát-medencei szakmai közösség létrehozása és fejlesztése, mely támogatást képes nyújtani a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatás fennmaradásához és fejlesztéséhez.


Az OktOpusz II. projektben folytatjuk a 2021-ben megkezdett fejlesztéseket. Ez egyrészt azt jelenti, hogy az újonnan csatlakozó szervezetek, illetve pedagógusok felkészülésben részesülnek a szakértői adatbázishoz történő csatlakozáshoz. Ebben a felkészítésben innovatív elem, hogy a korábban már az adatbázishoz csatlakozott pedagógusok is közreműködnek majd.
75 új szakember bevonására kerül sor, akik számos képzési lehetőséget kapnak a szakértővé válás útján, ugyanakkor az adatbázisban már szereplő szakértők nonformális és informális tanulási alkalmak, szakértői műhelyek keretében mentorálásban részesülnek a szakértői életpálya építésében. Mindezekkel a tevékenységekkel a projekt hozzájárul a résztvevő pedagógusok szakmai professzionalizálódásához.


Másrészt megvalósul  a www.oktoped.hu oldalon elérhető szakértői adatbázis továbbfejlesztése, bővítése, az oktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása az adatbázisban megjelenő szakértelem  felhasználásának lehetőségeiről, ezáltal is emelve a határon túli magyar nyelvű oktatás színvonalát, elősegítve a pedagógusok szakmai fejlődését.


Az adatbázis működtetésével megnyílik a lehetőség a szolgáltatást kereső intézmények, pedagógusok oktatási döntéshozók számára, hogy megtalálják azokat a szakértőket, akik az adott területen segítséget tudnak nyújtani, illetve a szakértőknek lehetőséget teremt a szakmai bemutatkozásra, megjelenésre. Tanulási lehetőségekkel támogatja a csatlakozó pedagógusokat szakmai fejlődésükben. Lehetőséget biztosít a transznacionális tapasztalatcserére, mobilitásra, új partnerségek, megalapozására.


A regisztrált szakértők további támogatást kapnak ahhoz, hogy közösségeikben támogatni tudják a tudásmenedzsment folyamatokat, mozgatói legyenek a helyben történő fejlesztéseknek. A szakértők ugyanakkor további közösségek számára nyújthanak segítséget helyi innovációk beindításában, továbbképzések megszervezésében.


Az OktOpusz II, felhasználva a szerveztek tapasztalatait a helyi erőforrások megerősítésére és fejlesztésére, valamint a tarnsznacionális együttműködésre koncentrál. Olyan tudásteremtő műhely létrehozását és működtetését teszi lehetővé, ahol lehetőség adódik a nemzetközi együttműködésre, közös munkára, nem csak a szerveztek vezetői között, hanem a gyakorló pedagógusok közösségében is.


A projektbe való bekapcsolódás lehetőségéről, a projekt eseményeiről a partnerszervezetek honlapján, közösségi platformjain valamint a www.oktoped.hu oldalon adunk tájékoztatást.


Rendezvények

Szakmai nap Szabadkán

Erdélyi és vajdasági pedagógusok gondolkodtak együtt ismét a Kárpát-medencei magyar anyanyelvi oktatás jövőjéről, attól a gondolattól vezérelve, hogy egymástól tudunk a legtöbbet és a leghatékonyabban tanulni.

A Szabadkán, az  Ivan Sarić Műszaki Iskolában megrendezett szakmai napon azok a pedagógusok vettek részt, akik a Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása és működtetése a határon túli magyar oktatás fejlődése érdekében 2021-2023 Erasmus + projekt keretében keresik a jó gyakorlatok és a szakértő tudás megosztásának lehetőségeit.

A szakmai programot az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a magyarországi Innovatív Pedagógiai Műhely szervezte.

„Azt gondoljuk, hogy ez egy nagyon jó lehetőség hiszen két különböző régió, két különböző ország pedagógusai jöttek össze, de ugyanakkor közös számunkra az, hogy minden régió a kisebbség nyelvén oktat."- emelte ki De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke.

„A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségénél mi úgy gondoljuk, hogy ez a lehetőség elsősorban azt jelenti a pedagógusok számára, hogy érezhetik, nincsenek egyedül.” – nyilatkozta a programmal kapcsolatban Köllő Zsófia, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének programigazgatója.

"Tegyük hozzáférhetővé  a szakmai kompetenciákat vagyis váljon elérhetővé az érdeklődők számára.”- foglalta össze a projekt fő törekvését Tratnyek Magdolna, az Innovatív Pedagógiai Műhely szakmai vezetője, hiszen a szakmai nap célja a szakértői adatbázis tartalommal való feltöltése volt. A résztvevő pedagógusok megismerhették és kipróbálhatták az információk  feltöltésének lépéseit, illetve számos tanácsot kaptak a feltöltésre kerülő anyagok tartalmával kapcsolatosan.

Az adatbázisba kerülő tartalmak alapján a szakértők kereshetővé válnak majd az erre a célra fejlesztett nyilvános online felületen. Így, azok az intézményvezetők, akik képzést szeretnének szervezni pedagógusaik számára az érdeklődésüknek megfelelő szakterületen belül pár kattintással megtalálhatják a  hozzájuk legközelebb működő, vagy számukra legszimpatikusabb szakértőt.

A szakmai napot egy lazább program követte. Az Erdélyből érkezett pedagógusok Szabadkával és Újvidékkel ismerkedtek.


Rendezvények

XXIV. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencia

Önálló szekcióval mutatkozott be Egerben, a XXIV. Országos Közoktatási és Szakképzési Szakértői Konferencián az OktOpusz - Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása Erasmus+ KA2 Program, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével, valamint az Észak-Bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületével partnerségben bonyolítunk le.

A rendkívüli érdeklődésnek örvendő szekció címe Szakértői együttműködés partnerségben - Erasmus+ 2021 volt.



Projektek

Aktuális projektjeink

Rendezvények

Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása és működtetése a határon túli magyar oktatás fejlődése érdekében

Partnerségi együttműködések a köznevelés területén

2023-1-HU01-KA220-SCH-000152750

A projektet megvalósító szervezetek:

    Innovatív Pedagógiai Műhely Nonprofit Kft. (IPM) - Magyarország (H)
    Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) - Románia (RO)
    Észak-Bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete (ÉMPE) - Szerbia (SER)
    Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SLO)
    Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (SER)



A projekt rövid elnevezése: OKTOPUSZ II.

Rendezvények

Kárpát-medencei Oktatásszakértői Adatbázis kialakítása és működtetése a határon túli magyar oktatás fejlődése érdekében

Partnerségi együttműködések a köznevelés területén

2021-1-HU01-KA220-SCH-000034382

A projektet megvalósító szervezetek:

  • Innovatív Pedagógiai Műhely Nonprofit Kft. (IPM) - Magyarország (H)
  • Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) - Románia (RO)
  • Észak-Bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete (ÉMPE) - Szerbia (SER)

A projekt rövid elnevezése: OKTOPUSZ

Keressen regisztrált szakértőink között!

Az adatbázisban történő kereséshez nem szükséges regisztrálni. A továbblépéshez fogadja el az Innovatív Pedagógiai Műhely weblappal kapcsolatos adatkezelésekre vonatkozó adatvédelmi tájékoztatóját (megtekinthető az adatvédelmi tájékoztató oldalon)